Pěšky, na kole, na bruslích, lodí, autem

V Hluboké máte stále co objevovat a důvod vracet se k nám pro nové zážitky.

Okolí hotelu

Navštívit Hlubokou nad Vltavou a nevidět zámek? To snad není možné. Vždyť hlubocký zámek se stal v roce 2010 absolutním vítězem ankety o nejatraktivnější tuzemskou památku. Ale přímo v Hluboké nebo nejbližším okolí se najdou další atraktivní místa, která vám zpříjemní pobyt. Kouzelná je například procházka zámeckým parkem, kterou už v minulosti obdivovaly významné osobnosti historie. Park v romantickém stylu budovali význační zahradní architekti a bonusem jsou výhledy na typickou jihočeskou krajinu. Pokud jste s dětmi a vybíráte výlety do okolí, přijde vám vhod Vltavská pěší stezka s pohádkovými bytostmi či přírodní posilovnou.  Nedaleko od Hluboké se můžete podívat do historie voroplavby v muzeu v Purkarci.

Zámek Hluboká – skvost v jihočeské krajině

Největším lákadlem Hluboké nad Vltavou je jednoznačně zámek. Bývalí majitelé Jan Adolf II. Schwarzenberg a jeho žena Eleonora se nechali okouzlit královským zámkem ve Windsoru v Anglii a dali postavit mimořádnou stavbu s četnými baštami, věžemi, věžičkami, arkýři a cimbuřím, kterou dnes obdivuje každý návštěvník této památky. Jestliže je vnější podoba zámku čistě neogotická, vnitřní prostory překypují stylovou rozmanitostí, najdete v nich gotické, renesanční i barokní a rokokové prvky.  V reprezentačních prostorách zámku můžete obdivovat dřevěné obklady stěn, kazetové stropy či parkety, na nichž jsou s použitím různobarevných druhů dřev vytvořeny působivé obrazce. Mimořádné jsou sbírky vlámských tapiserií ze 17. století, které patří k nejcennějším v Evropě, dále sbírky porcelánu, obrazů či zbraní. V sálech jsou vynikající kousky nábytku, například barokní sekretář středoevropského původu s nohami v podobě delfínů. Za prohlídku stojí i soukromé pokoje posledních majitelů, například koupelna s bidetem, či přípravna jídla s ohřívacími boxy.

Zámecký park

Zámku přiléhá rozsáhlý park, na jehož budování se podíleli význační evropští architekti. V Dolní zahradě parku je bazén s vodotryskem, kde se vykoupala princezna Krasomila z filmu Pyšná princezna. Kromě cizokrajných dřevin uvidíte na procházce ve střední části parku jezírko, obloukový mostek s přístupem na ostrov či cihlovou zídku s popisem vyhlídky na jihočeskou krajinu. Atraktivní jsou mohutné stromy vzácných druhů, například liliovníku, mišpulolistého dubu, ořechovce vejčitého, zerava obrovského či jedlovce.

Zámecká jízdárna – Alšova jihočeská galerie

V bývalé zámecké jízdárně, z níž je dnes Alšova jihočeská galerie, je mimořádná sbírka uměleckých předmětů od gotiky až po moderní tvorbu. Lze v ní obdivovat gotická díla z okruhu Mistra vyšebrodského a Mistra třeboňského, české a evropské umění z období 16. až 19. století, a zejména tvorbu českých moderních autorů, například Jana Preislera, Antonína Slavíčka, Bohumila Kubišty, Toyen či Jindřicha Štýrského.

Kolem Munického rybníka, lovecký zámeček Obora, zoo

A co blízké okolí? Vyzkoušejte pěší procházku okolo Munického rybníka pod mohutnými duby. Zvládnete ji i s dětmi. Cestou dojdete k ZOO, kde můžete vidět až 300 druhů zvířat.  Převažuje evropská fauna, například vlk, rys, orel či kamzík, ale najdete tu i atraktivní zvířata z celého světa například tygra ussurijského nebo medvěda plavého. Vedle ZOO stojí lovecký zámek Ohrada, kde je umístěno muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. Jsou tam například vycpaniny posledního českého vlka i posledního českého medvěda, preparáty nejrůznějších ryb, ale také historické rybářské nástroje a lovecké zbraně. Na cestě kolem rybníka dojdete také k jezdeckému areálu Vondrov, který byl za Rakouska-Uherska proslulý moderním chovem koní. Rozkládá se na vyvýšenině mezi Munickým rybníkem a Bezdrevem. Mohutné kamenné zdi obklopují rozhlehlé nádvoří.

Vltavská pěší stezka

U Vltavy se můžete projít Vltavskou pěší stezkou, která je určena pro všechny věkové kategorie návštěvníků, ale zejména pro rodiny s dětmi. Je 2 kilometry dlouhá a obsahuje 17 stanovišť, například s vyřezanými pohádkovými bytostmi, maketami ptáků a budkami, skluzavkou či přírodní posilovnou. Děti se tam s rodiči opravdu vyřádí, je tam plácek pro malý fotbal či tunel z vrbiček. Lze si tam zahrát pétanque i ochutnat maliny na Malinovém paloučku.

Výlety do širšího okolí

Pokud si sednete na kolo či využijete auto, můžete navštívit další zajímavosti v okolí. Například v obci Purkarec u Vltavy, cca 8 kilometrů od Hluboké nad Vltavou, je Muzeum voroplavby, kde uvidíte, jak dopravovali dřevo naši předci. Od roku 2012 se můžete nechat přepravit na druhou stranu Vltavy přívozem. Z Purkarce lze dojít ke zřícenině Karlova Hrádku. Založil jej Karel IV., ale za husitských válek byl vypálen. Pokud milujete lidovou jihočeskou architekturu, určitě musíte navštívit 18 kilometrů vzdálené Holašovice. Rozhlehlou náves tam lemují unikátní zděné usedlosti se zdobenými štíty. Soubor staveb je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.


Hotel Milan Vopička v Hluboké nad Vltavou hodnocení